شیر در زمستان

1 آگوست 2017
0

شیر در زمستان یک درام تاریخی ۱۹۶۸ساخته شده توسط خانه فیلم آوکو، بر اساس نمایشی دربرادوی کارجیمز گلدمن است. کارگردان فیلم آنتونی هاروی است وتهیه کنندگی آن بر عهدهٔ جوزف ا. لوین است. در این فیلمپیتر اوتول،کاترین هپبورن،جان کسل،آنتونی هاپکینز در نقشریچارد شیر دل (در اولین فیلم خود)،جین مرو وتیموتی دالتون ونایجل تری نقش آفرینی کرده‌اند. این فیلم دوازدهمین فیلم پرفروش سال ۱۹۶۸ لقب گرفت و برنده سه جایزه اسکار، از جمله بهترین بازیگر نقش اول زن برای هپبورن شد.

شیر در زمستان در کریسمس ۱۱۸۳ رخ می‌دهد، در دژ شاه هنری دوم و محل اقامت اولیه اش درشینون، آنژو، در امپراتوری آنژوی از قرون وسطای فرانسه. هنری می‌خواهد جوانترین پسر خود جان (۱۱۶۶-۱۲۱۶، جان، پادشاه انگلستان، فرمانروایی از ۱۱۹۹-۱۲۱۶) تاج و تخت خود را به ارث بگذارد، در حالی که همسرش ملکهالینور د آکیتن (که او را در برج سالیسبوری دردژ ویندسور زندانی کرده) از بزرگترین فرزندش ریچارد (۱۱۵۷-۱۱۹۹،شاه ریچارد شیردل، فرمانروایی از ۱۱۸۹-۱۱۹۹) به عنوان جانشین پشتیبانی می‌کند. در همین حال، شاهفیلیپ دوم فرانسه، پسر و جانشینلوئی هفتم فرانسه، شوهر سابق الینور، نا خواهری اش آلیاس را که حالا معشوقه هنری است، به وارث آینده داده، درخواست عروسی او یا بازگشتش را دارد. به عنوان یک نیرنگ، هنری ولیعهدی ریچارد و نیز ازدواجش با آلیاس را می‌پذیرد. او و الینور توافقی می‌کنند که در ازای آزادی اش از جان پشتیبانی کند.

هنگامی که این معامله است برملا می‌شود، ریچارد از رفتن به مراسم سرباز می‌زند. پس از ترک ریچارد، الینور به گونه‌ای روانپریشانه از هنری می‌خواهد تا در حضوراو آلیاس را ببوسد، و پس از آن در دهشت،مراسم ازدواج ساختگی آنها را نگاه می‌کند. جان با باور قصد هنری، با برادرش جفری دوک بریتانی (۱۱۵۸-۱۱۸۶)، با فیلیپ برای جنگ با انگلستان توطئه می‌کند. هنری و فیلیپ دیدار و بحث می‌کنند، اما هنری به زودی در می‌یابد که فیلیپ با جان و جفری توطئه چیده‌اند. هنری هر سه پسرش به عنوان ناباب بودن به سیاه چال می‌اندازد. او قصد سفر به رم برای ابطال ازدواج دارد، به طوری که او بتواند پسری از آلیاس داشته باشد، اما آلیاس می‌گوید که او هرگز قادر به آزادی فرزندان خود از زندان نخواهد بود چون آنها تهدیدی برای فرزندان آینده او خواهند بود. هنری می‌بیند که حق با او است و پسرانش را به مرگ محکوم می‌کند، اما نمی‌تواند خود را راضی کند تا آنها را بکشند، به جای آن می‌گذارد تا فرار کنند. الینور به زندان بر می‌گردد، و هر دو با با امید به آینده و با خنده به یکدیگر بدرود می‌گویند.

عوامل دوبله

مدیر دوبلاژ: ابوالحسن تهامی

پیتر اوتول : چنگیز جلیلوند

کاترین هپبورن : فهمیمه راستکار

جین مور: ژاله کاظمی

آنتونی هاپکینز: ابوالحسن تهامی

جان کاستل : خسرو خسرو شاهی

تیموتی دالتون : آرشاک قوکاسیان

نیجل تری: ظفر گرایی

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

نظرات